SVJETSKI DAN VODA
Autor: Ana Jagnjić Župić, 22. 3. 2016.

Danas je Svjetski dan voda, koji je prigodnom radionicom obilježen u OŠ ‘Fra Pavla Vučkovića’ u Sinju.

Nakon konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeirou, Opća skupština UN je rezolucijom od 22. veljače 1993. odlučila da se 22. ožujak svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan diljem svijeta posebno skrene pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse.

OŠ ‘Fra Pavla Vučkovića’, koja je dio međunarodnog projekta Eko-škola, i ove godine obilježila je Svjetski dan voda, a u samoj organizaciji pridružili su im se Turistička zajednica grada Sinja, ŠRD ‘Cetina’ Sinj, Udruga za ruralni razvoj i BZ ‘Patriot’.

Iako je prvotno zamišljeno da se Svjetski dan voda obilježi akcijom čišćenja i uređenja izvorišta Gorućice, zbog loših vremenskih prilika tu akciju su odgodili te odlučili u prostorijama škole održati zanimljivu radionicu na temu voda i očuvanja vodnog bogatstva.

Tako se jutros, unatoč uskršnjim praznicima, u školi okupio veliki broj djece koja su sa zanimanjem popratila predavanja učitelja Filipa Ratkovića i predsjednika ŠRD ‘Cetina’ Sinj Ante Poljaka. U okviru predavanja proveden je i imali kviz znanja, a djeca koja su pokazala najveće znanje nagrađena su knjigama.

Koordinator eko-akcija u OŠ ‘Fra Pavla Vučkovića’, učitelj Filip Ratković zadovoljan je interesom koji su djeca pokazala te ističe kako naš kraj ima veliki vodni potencijal.

‘Uz rijeku Cetinu imamo još desetak manjih koje su sve lijepe, pitke i zanimljive. To je jedan strahovito velik vodni potencijal. Željeli smo okupiti što veći broj djece, a posebno mi je drago što su došla i djeca iz drugih škola te odrasli. Nažalost, vrijeme nam nije dopustilo da odemo do Gorućice i Miletina, da malo to počistimo i uredimo. Tematika same radionice su vode i očuvanje vodnog bogatstva, što je djeci vrlo zanimljivo. Vidim kroz njihove poglede, interes, kroz postavljanje pitanja i njihov angažman da im je ova tema draga’, kazao je Ratković.

preuzeto s www.ferata.hr