« Ožujak 2024 »

Kutak za roditelje

„U svakom roditelju živi učenik – netko tko je i sam išao u školu, nekad uspješno, nekad neuspješno… Mnogi roditelji i danas ulaze u školu preplavljeni starim osjećajima…“

DESET ZAPOVIJEDI ZA RODITELJE

1. Moje su ruke male - molim vas, ne tražite savršenstvo kad god namještam krevet, crtam ili bacam loptu. Moje su noge kratke - molim vas, usporite kako bih mogla ići u korak s vama.

2. Moje oči, poput vaših, nisu vidjele svijeta - molim vas, dopustite mi da uz vašu zaštitu istražujem, nemojte me nepotrebno sputavati.

3. Kućnih poslova će uvijek biti. Ja sam malena samo za kratko vrijeme - molim vas, uzmite si vremena da me poučite o ovom čudesnom svijetu. Činite to rado.

4. Moji su osjećaji krhki, stoga budite osjetljivi na moje potrebe i  nemojte mi zanovijetati cijeli dan. (Ni vi ne biste voljeli da netko stalno gunđa zbog vaše radoznalosti). Postupajte sa mnom onako kako biste željeli da se s vama postupa.

5. Ja sam poseban Božji dar. Čuvajte me onako kako Bog to želi - držite me odgovornom za moja djela, dajte mi smjernice u životu, grdite me s ljubavi.

6. Da bih rasla, vaše mi pohvale nisu nužne, ali mi je ohrabrenje neophodno. Molim vas, imajte mjeru kad kritizirate. Zapamtite, možete kritizirati ono što radim bez da kritizirate mene.

7. Molim vas, dajte mi slobodu da odlučujem za sebe. Dozvolite mi neuspjeh kako bih mogla učiti na svojim greškama. Tako ću jednog dana biti spremna donositi prave odluke koje od mene život traži.

8. Nemojte popravljati za mnom jer se tada osjećam kao da moj trud nije zadovoljio vaša očekivanja. Znam da je to teško, ali molim vas, nemojte me uspoređivati s mojim bratom ili sestrom. Ili s drugom djecom.

9. Ne bojte se otići na vikend bez mene. Djeca se trebaju odmoriti od svojih roditelja isto kao što roditelji trebaju odmor bez djece. Osim toga, to je izvrstan način da nama djeci pokažete da vam je itekako stalo do vašeg bračnog zajedništva.

10. Molim vas, vodite me redovno u crkvu, budite mi primjer koji ću slijediti. Ja se radujem svakoj novoj spoznaji o Bogu.