DAN ŠKOLE -DAN KRAVATE
Autor: Ana Jagnjić Župić, 16. 10. 2015.

Do posljednjeg mjesta bila je ispunjena dvorana u crkvi Čudotvorne Gospe Sinjske. Učenici naše škole, od 5. do 8 razreda, pažljivo su slušali predavanje fra Gabriela Hrvatina Jurišića o životu i djelu fra Pavla Vučkovića (1658.-1735.) povodom obilježavanja Dana škole. Fra Gabriel je učenicima slikovito ispričao životnu priču velikana koji je zaslužan za očuvanje vjerskog i kulturnog identiteta grada Sinja i cijele naše Cetinske krajine.

Ujedno, na današnji dan smo obilježili i Dan kravate. Učenici nižih razreda su u pratnji svojih učitelja nosili i zavezali veliku kravatu oko spomenika Tri generacije u parku.

U odgojno-obrazovnom procesu izvan škole, učenici su posjetili samostan Čudotvorne Gospe Sinjske gdje ih je dočekao gvardijan samostana fra Petar Klapež. Gvardijan je pozdravio učenike, njihove razrednike i predmetne nastavnike. Čestitao je svima Dan škole koja nosi ime fra Pavla Vučkovića. Podsjetio je učenike na veliku 300. obljetnicu slavne pobjede Sinjana nad Osmanlijama uz zagovor  Čudotvorne Gospe Sinjske koju smo svečano proslavili 15. kolovoza. Davne 1715. godine, kad je turska vojska krenula iz Livna, strah je obuzeo puk u Cetini. Od fratara, neki su pošli u Split, a fra Pavao je, s još šestoricom, uzeo sliku Majke od Milosti, spremio u sanduk i s njom se sklonili u Tvrđavu, u kojoj se nalazila kršćanska posada od 700 branitelja. Za vrijeme opsade stavio je sliku na oltar svete Barbare u crkvici svetog Mihovila, molio i hrabrio narod i branitelje do konačne slavne pobjede. Nakon uvodnih riječi, gvardijan je predstavio učenicima fra Gabriela Hrvatina Jurišića kao dugogodišnjeg profesora u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji, urednika zbornika Kačić, dobitnika brojnih nagrada za svoj rad i vrsnog poznavatelja života i djela fra Pavla Vučkovića. U svom predavanju fra Gabrijel je učenicima naglasio najvažnije trenutke fra Pavlovog životnog puta od rodnog Tomislavgrada, preko Bagdada, Rima, Splita pa sve do našeg grada Sinja. Osobito je istakao njegovu ulogu u obrani grada 1715. te njegovo zalaganje u izgradnji crkve i samostana. Fra Pavao Vučković je velikan naše Cetinske krajine i utemeljitelj našeg grada Sinja. Ide u red onih hrvatskih franjevaca  koji su se u miru zalagali za nacionalno, vjersko i moralno dobro svoga naroda, a u ratu duhovno bodrili svoj narod. Nakon burnih životnih događaja, fra Pavao je starost mirno proživio u sinjskom samostanu, gdje je 1735. godine umro. Pokopan je u kripti crkve Majke od Milosti, Čudotvorne Gospe Sinjske, koju je sazidao.

Tekst: Helena Budimir