preskoči na sadržaj

Osnovna škola fra Pavla Vučkovića Sinj

Login
KNJIŽNIČNI KATALOG

 

KLIKOM NA SLIKU PRETRAŽUJETE KATALOG I TRAŽITE KNJIGE

 

 


 

 

DIGITALNI ŠKOLSKI LIST "POD KAMIČKOM"
Priloženi dokumenti:
Pod kamickom 2022.-2023..pdf

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 10. 2013.

Ukupno: 28395
Ovaj mjesec: 507
Ovaj tjedan: 191
Danas: 2
Godišnji plan i program/Kurikulum

 

EKO-ŠKOLA

Naša škola je i dio
međunarodnog projekta
Eko-škola.
Međunarodne Eko- škole
su program osmišljen za provedbu
smjernica odgoja i obrazovanja
za okoliš na razini čitavih škola.
 
 
Reci NE nasilju!!!

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Poznate tražilice

Časopisi

 

Mudre misli

  

 
CARNET WEBMAIL

Korisni linkovi


Školsko zvono
 
Jutarnja smjena
 
Sat Početak sata Kraj sata
1. 8,00 8,45
2. 8,50 9,35
3. 9,40 10,25
  Veliki odmor
4. 10,45 11,30
5. 11,35 12,20
6. 12,25 13,10
 
       
Zbornica

Hrvatski obrazovni portal za

učitelje razredne nastave

 

PRIJAVA NA STRUČNE SKUPOVE

Za djecu i obitelj

Online rječnik

 

           KLIKNI ME

Sinju grade...

Video razglednica Sinja

 

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Imali smo...
Autor: VESELA KODŽOMAN BARAĆ, 23. 3. 2015.


21. OŽUJKA ‒ SVJETSKI DAN ZAŠTITE ŠUMA

Zašto čuvati šume?

Šume su neprocjenjivo i nezamjenjivo bogatstvo. Njihova je uloga ključna u opstanku svih organizama na našem planetu. Puno puta smo čuli da su šume „pluća svijeta“ jer proizvode kisik koji udišemo procesom fotosinteze koji omogućuje život. Istovremeno, u tom procesu drveće koristi ugljikov dioksid.

Loše gospodarenje šumama, požari, poplave, poremećena ravnoteža i hranidbeni odnosi smanjuju površine prekrivene šumama, što povećava emisiju ugljikova dioksida od 12 do 18% , a to je jedan od glavnih uzroka klimatskih promjena, jednog od najvećih izazova današnjice s kojim se suočavamo.

Šume također pružaju alternativni izvor energije koji ima velikih mogućnosti da zamijeni energije iz fosilnih goriva. Biomasa iz šuma najvažniji je obnovljivi izvor energije u Europi; drvo čini gotovo onoliko energije koliko energija vode, vjetra, Sunca, geotermalna energija i druge biomase zajedno.

Općekorisne funkcije šuma jesu i zaštita tla od erozije, klizanje tla, odnošenja tla vjetrom i bujicama, utjecaj na plodnost tla, što utječe i na poljoprivrednu proizvodnju te na ljepotu krajolika, odmor, rekreaciju, razvitak turizma i lova.

Šume su vrlo složen i bogat ekološki sustav koji čuva 80% biološke raznolikosti na Zemlji, pružaju utočište i hranu brojnim životinjskim i biljnim vrstama.

Šume u Hrvatskoj

Hrvatska je zemlja koja obiluje bogatstvom šuma. Čak 95% teritorija čine prirodne šume koje predstavljaju izuzetnu vrijednost i rijetkost u svjetskim razmjerima. Više od 30% šuma u Hrvatskoj smatra se izvrsnim.

22. OŽUJKA – SVJETSKI DAN VODA

Već 23. godinu za redom u Hrvatskoj se 22. ožujka obilježava Svjetski dan voda. Taj se događaj obilježava u cijelome svijetu, u cilju skretanja pozornosti na važnost pitke vode te kako bi promovirali održivo upravljanje vodnim resursima, kako u cijelome svijetu tako i u Republici Hrvatskoj. 

Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana voda je “Voda i održivi razvoj”. Povezana je s Milenijskim ciljevima razvoja UN-a, odnosno izravno s Osiguranjem održivosti okoliša, ali i s UN-ovim akcijskim planom  – desetljeće “Voda za život” kojemu  je 2015. godine zadnja godina za ostvarenje i provođenje zadanih ciljeva. Voda je u središtu održivog razvoja.

Vodni resursi i raspon usluga koje pružaju, doprinose smanjenju siromaštva, ekonomskog rasta i održivosti okoliša. Od hrane i energetske sigurnosti, do zdravlja ljudi i okoliša, voda doprinosi poboljšanju društvenog blagostanja i uključiv rast, koji utječe na egzistenciju milijarde ljudi.

Hrvatske vode će diljem naše zemlje Svjetski dan voda obilježiti u ponedjeljak, 23. ožujka.

Naši učenici obilježili su Dan voda posjetivši izvorište potoka Gorućica.

Svoj poludnevni izlet odradili su u vannastavnoj radionici. Šetnjom do izvora vidjeli su najstarije živuće stablo koje se nalazi na predjelu uz Ciglanu.

Gorućica je i dom rijetkog vodozemca – čovječje ribice, koja je ovdje pronađena prije no što je posađeno stablo sekvoje. Zna se ribica pojaviti u vrijeme vodenih bujica, čime odaje podzemni svijet koji krije izvor Gorućice. Znak je to bistre i čiste vode koja se pojavljuje iz dubina, a koju treba očuvati za one koji dolaze.

Važnost vode za čovječanstvo djeci je poznata, a važan segment izobrazbe dopunjava se znanjem o ekologiji-zaštiti prirodnih ljepota našeg kraja. Zanimljivost je tog dana bila pomrčina sunca koja se odigravala. Maleni osnovci su bili oboružani tamnim stakalcima i ugođaj praćenja pomrčine bio je potpun.

Korito Gorućice do ulaza u prostor grada nalikuje na najljepši gorski potok, pun vegetacije koji oplahuje bistra čista voda.

Prostor oko izvora je lijep, pristupačan i potrebno ga je redovito održavati i paziti. Najmlađi su podosta naučili na ovom izletu, ponešto očistili i dali više prijedloga kako izvor urediti, postaviti klupe za izletnike, koševe za smeće i mnogo toga što su putem pisanih sastavaka uputili Turističkoj zajednici grada Sinja, koja je pomogla ovu akciju uz ŠRD ‘Cetina’ Sinj i Udrugu izviđača  ‘Vitezovi’ Sinj.

izvor: http://www.ferata.hr

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju