07. prosinca 2011. je održano ŽSV učitelja razredne nastave
Autor: Ana Jagnjić Župić, 8. 12. 2011.

Kao što je bilo i najavljeno u našoj školi se jučer održalo Županijsko stručno vijeće učitelja razredne nastave pod voditeljskom palicom učitelja naše škole Mate Glavinovića i knjižničarke Osnovne škole Trilj, Marije Čelan-Mijić. Tema ovog stručnog skupa je bila "Partnerstvo i timski suradnički rad učitelja i knjižničara".

07. prosinca 2011. u 17 i 30 u našoj sportskoj dvorani se održalo Županijsko  stručno vijeće učitelja razredne nastave, a tematika ovog skupa je bila "Partnerstvo i timski suradnički rad učitelja i knjižničara.

Nakon što je pozdravio sve prisutne u dvorani, učitelj Mate Glavinović  iz Osnove škole fra Pavla Vučkovića je pristupio izlaganju svog predavanja na ovu temu. Istaknuo  je važnu ulogu školske knjižnice u odgojno-obrazovnom procesu i samog knjižničara kao temelj dobro organizirane i uspješno  vođene školske  knjižnice koja podjedanko dobro surađuje sa stručnom službom škole, a pogotovo učiteljima i nastavnicima. Razvijanje ljubavi prema pisanoj riječi i knjigama je nešto što zajedničkim snagama moraju poticati učitelji razredne nastave i školski  knjižničari. U najezdi novih tehnologija teško je održati dječju pozornost i usmjeriti  je prema čitanju knjiga. Kroz odgojno-obrazovni proces učitelji i knjižničari imaju zajedničke zadatke. Svaki učenik je dužan :

-  upoznati prostor i ulogu školske knjižnice
- upoznati osnovna pravila posudbe
-  upoznati se samostalno koristiti knjižnicom i knjižnom građom
-  razlikovati vrste knjižnične građe, te knjižnu od neknjižne  građe
-  znati koji su izvori informacija dostupni u knjižnici i znati ih koristiti s obzirom         na dob učenika
-  shvatiti značaj čitalačke kulture sudjelovanjem u raznim oblicima aktivnosti
-  uočiti prednosti koje imaju dobri čitači u odnosu prema ostalima
-  upoznati put knjige od autora do korisnika

Slika 1. Učitelj Mate Glavinović
             izlaže svoje predavanje

Nakon što je završio svoje predavanje i zaključio kako je knjižnica srce svake škole i kao takvoj joj moramo svi pristupiti počevši od učenika pa do roditelja ulogu predavača je preuzela knjižničarka Osnovne škole Trilj iz Trilja, Marija Čelan-Mijić koja je prikazala što za nju predstavlja knjižnica njezine škole i koji hvale vrijedni projekti se odvijaju u prostorijama knjižnice. Kroz mnogobrojne prikazane projekte savršeno je dočarana radna i kreativna atmosfera koja vlada između knjižničara, učitelja i djece.
Slika 2. Knjižničarka Marija Čelan -Mijić

Nakon ove prezentacije knjižničarka Marija Čelan-Mijić je svim nazočnim učiteljima objasnila  što je to bookmark ili straničnik. Straničnik služi za obilježavanje stranice do koje smo  došli čitajući knjigu. Svi prisutni su bili zamoljeni da pristupe kreativnom osmišljavanju straničnika, a za inspiraciju im je trebao poslužiti roman "Vlak u snijegu".

Slika 3. Marljivi učitelji izrađuju straničnike

Slika 4. Učiteljice naše škole