Osnovana regionalna mreža Parkovi Dinaridi
Autor: VESELA KODŽOMAN BARAĆ, 8. 12. 2014.

Regionalna asocijacija "Parkovi Dinaridi – mreža zaštićenih područja Dinarida" osnovana je u petak u Podgorici nakon što je 60 parkova iz osam zemalja regije - Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije - u listopadu potpisalo pismo namjere, na trećoj WWF-ovoj međunarodnoj konferenciji "Parkovi Dinarskog luka" na Brijunima.

Osnivanje asocijacije za Hrvatsku je veliko priznanje. Hrvatska svojim iskustvom želi doprinijeti drugim zemljama u regiji da razvijaju sustav upravljanja zaštićenim područjima i spremna je u tome preuzeti vodeću ulogu u regiji", rekao je Nenad Strizrep (pomoćnik ministra zaštite okoliša i prirode RH i predsjednik skupštine asocijacije). Mreži su pristupili svi hrvatski nacionalni parkovi i parkovi prirode, kao i Pećinski park Grbovača.

Na stranicama http://www.discoverdinarides.com/hr/hrvatska, mogu se naći zanimljive informacije o našim: NACIONALNIM PARKOVIMA: Brijuni, Kornati, Krka, Mljet, Paklenica, Plitvička jezera, Risnjak, Sjeverni Velebit , te OSTALIM ZAŠTIĆENIM PODRUČJIMA: Biokovo, Kopački Rit, Lastovsko Otočje, Lonjsko Polje, Medvednica, Papuk, Telaščica, Učka, Velebit, Vransko Jezero, Žumberak - Samoborsko gorje.

PARKOVI DINARSKOG LUKA

Dinarski luk je područje jugo-istočne Europe s površinom od otprilike 100 000 km2 i više od 6000 km obalne linije, koje obuhvaća cijelo područje okrenuto prema Jadranskom moru, od grada Trsta (Italija) do Tirane (Albanija). WWF je početkom 2012. započeo projekt „Parkovi Dinarskog luka” kojim želi stvoriti savez parkova prirode na području Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova* , Makedonije, Slovenije i Srbije.
Prvi i glavni cilj ovog projekta je stvaranje mreže  zaštićenih područja kroz povezanost svih parkova prirode u regiji Dinarskog luka.
Svojim prirodnim i kulturnim vrijednostima, Dinarski luk ne zaostaje za Karpatima, Alpama ili bilo kojim drugim poznatim svjetskim ekoregijama.

Stoga je kreiran brend  PARKOVI DINARIDI, sa sloganom NEOTKRIVENI SVIJET.

Više na: