Na današnji dan prije 176 godina je rođen Mark Twain, a umrla Marija Jurić Zagorka
Autor: Ana Jagnjić Župić, 30. 11. 2011.

Dana 30. studenog 2011. godine obilježavamo 176 godina od rođenja poznatog pisca Marka Twaina, a na isti datum prije 54 godine je umrla Marija Jurić Zagorka.

Mark Twain je rođen 30. studenog 1835. godine kao Samuel Langhorne Clemens. Bio je američki pisac i humorista, a najpoznatija djela su mu “Pustolovine Toma Sawyera” i “Pustolovine Huckleberry Finna”.

Odrastao je u gradiću Hannibal na Mississippiju. Sa školovanjem je završio sa 12 godina kad mu je umro otac i tad je postao pomoćnik i učenik dvojice vlasnika štamparije u Hannibalu. Godinama je radio različite poslove vezane za štampu.

1862. je postao reporter i humorist u listu Territorial Enterprise u Virginia Cityju. Godinu kasnije (1863.) je svoje članke i ostale tekstove počeo potpisivati pseudonimom Mark Twain. To je inače izraz mornara na Mississippiju koji je označavao da je voda dovoljno duboka da brod može proći.

Kao pisac i javni govornik je ostvario veliki uspjeh i bio cijenjen od kolega i kritike. Bio je prijatelj predsjednika, umjetnika, industrijalaca i evropskih plemića.

Marija Jurić Zagorka

Hrvatska književnica i prva hrvatska novinarka Marija Jurić Zagorka rođena je 2. ožujka 1873. Iako je bila natprosječno darovita roditelji joj nisu omogućili daljnje školovanje premda je barun Rauch predložio da je o svom trošku školuje u Švicarskoj.

Roditelji su je udali za mađarskog činovnika koji je Mariji bio potpuno nepoznat čovjek. Nakon sklapanja braka sa suprugom odlazi u Mađarsku. Dogovoreni brak završio je tako što je Marija pretpjela živčani slom i nakon tri godine pobjegla od muža. U Zagrebu započinje novinarsku karijeru, što je tada bilo posve neoubičajeno za ženu. Svoj prvi članak pod naslovom Egy Percz (Jedan časak) objavljuje 1876. u listu Obzor. Mukotrpno napreduje od anonimne reporterke do afirmirane političke novinarke koja izvještava o svim važnijim političkim zbivanjima u regiji. Na preporuku biskupa Strossmayera postaje članicom redakcije Obzora na mjestu referenta za mađarsku-hrvatsku politiku.Postala je prva žena koja je izvještavala iz Hrvatskog sabora. Kada su glavni urednici ”Obzora” završili u zatvoru, preuzela je njihov posao i tu se iskazala kao nevjerojatan talent. A talent za pisanje je bez imalo sumnje imala i ona je zaslužna za jednu veliku stvar, a to je – dostupnost knjige širokim masama. Knjiga prestaje biti povlaštena stvar. Osim toga, čitateljima je napokon ponudila literaturu na hrvatskom, a ne njemačkom jeziku.

Zvali su je Kraljicom Hrvata i Gričkom vilom. Ona je sama sebi nadjenula nadimak Zagorka.