Imagine Croatia 2014.
Autor: VESELA KODŽOMAN BARAĆ, 3. 12. 2014.

imagine croatia

Imagine Festival je zajednički naziv za natjecanja mladih solista i grupa – tip festivala nastao u okviru Jeunesses Musicales International - svjetske organi-zacije Glazbene mladeži čija je članica i Hrvatska glazbena mladež. Festivali ovog tipa se već niz godina organiziraju u Švedskoj (Music Direkt), Belgiji, u Južnoj Africi (Music Crossroads Southern Africa), u Sloveniji (Najstfest), u Rumunjskoj, a 2014. će biti njegova osma obljetnica u Hrvatskoj. Od 2011. godine većina nacionalnih festivala je preuzela zajedničko ime IMAGINE pa je sada i u Hrvatskoj naslov festivala Imagine Croatia, u Belgiji - Imagine Belgium u Rumunjskoj - Imagine Romania i sl.

Ovogodišnje hrvatsko finale festivala mladih glazbenika Imagine Croatia održat će se 6. prosinca 2014 godine, s početkom u 18 sati, a Imagine međunarodna prezentacija slijedi 7. prosinca od 19 sati, na Trgu bana Jelačića u Zagrebu.

Imagine Croatia je festival mladih glazbenika u dobi od 12 do 20 godina (pojedinci) i grupe do najviše deset glazbenika od kojih nitko nije stariji od 20 godina.

Riječ je o festivalu otvorenom mladim izvođačima bez obzira na vrstu glazbe koju izvode. Ove godine poseban naglasak stavlja se na autorske izvedbe, a obrade su također dobrodošle.

Imagine Festivali su natjecanja živih izvedbi svih glazbenih stilova otvorena svim mladim glazbenicima.

• Imagine Festivali otvoreni su svim glazbenim stilovima.

• Imagine festival karakterizira poštovanje i uzajamnost, uključivanje mladih glazbenika bez obzira na stil i način na koji izvode glazbu.

• Imagine Festivali stimuliraju interkulturalnu razmjenu i razumijevanje.

• Organiziraju se lokalno, regionalno, na nacionalnoj i međunarodnoj razini.

• Imagine Festivali promoviraju razvoj mladih glazbenika i potiču kreativni razvoj njihovih izvedbi na sceni.

• Imagine Festivali su «live». Imagine Festivali su natjecanja u izvedbi. Kriteriji za selekciju za sudjelovanje na višoj razini se zasnivaju na vještini muziciranja, originalnosti, uvježbanosti, komunikativnosti izvedbe i scenskoj karizmi.

• Isključuju ovisnost o drogama, rasizam, seksizam i netoleranciju

• Promoviraju ravnopravnost spolova.

• Promoviraju siguran zvuk (preporučuje se do 95 Db na najglasnijem mjestu u dvorani)

Prvi dan Imagine finala na Trgu bana Jelačića nastupit će hrvatski glazbenici koji će se natjecati za vrijedne nagrade, a drugi dan pobjednik Imagine Croatia 2014 i međunarodni gosti iz Belgije i Švedske koji su osvojili nagrade u svojim zemljama.