Državna nagrada za sport Franjo Bučar
Autor: VESELA KODŽOMAN BARAĆ, 25. 11. 2014.

Franjo Bučar
(Zagreb, 25. 11. 1866. - 26. 12. 1946.)

Dr. Franjo Bučar bio je povjesničar i istaknuti sportski djelatnik, osnivač mnogih sportskih klubova, Hrvatskog sportskog saveza (1909.) i Jugoslavenskog olimpijskog odbora.

Bio je predsjednik Hrvatskog sportskog saveza (1914. - 1919.), Jugoslavenskog olimpijskog odbora (1919. - 1927.), te član Međunarodnog olimpijskog odbora (1919. - 1946.).

Zaslužan je za poboljšanje uvjeta rada nastavnika tjelesnog odgoja, gradnju i uređenje dvorana i igrališta, osnivanje Društva učitelja gimnastike Hrvatske i Slavonije (1896.) i otvaranje Više škole za tjelesni odgoj u Zagrebu (1941.). Njegovom zaslugom tjelesno vježbanje u školama obavlja se pod stručnim vodstvom.

Prvi je propagator mnogobrojnih sportova: skijanja, klizanja, mačevanja, tenisa, hokeja na ledu, hokeja na travi, nogometa.

Bio je istaknuti djelatnik u Hrvatskom sokolu i Hrvatskom sokolskom savezu, član Saveza slavenskog sokolstva, delegat u Međunarodnoj gimnastičkoj federaciji, urednik sokolskih časopisa i autor brojnih sokolskih i sportskih priručnika.

Nagrađen je mnogobrojnim domaćim i stranim priznanjima, zahvalama, diplomama, medaljama, plaketama i odličjima.

"U srcu odvažnost,
U mišici snaga,
U mislima domovina."

Geslo Hrvatskog sokola

Državna nagrada za sport "Franjo Bučar", koja je osnovana 1991. godine kao slijednica majske nagrade fizičke kulture i republičke nagrade fizičke kulture, najviše je priznanje koje Republika Hrvatska dodjeljuje za iznimna postignuća i doprinos od osobitog značenja za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj.

Dodjeljuje se stručnim i javnim djelatnicima u području sporta, sportašima, pravnim i fizičkim osobama koje obavljaju sportsku djelatnost te drugim pravnim i fizičkim osobama zaslužnim za razvoj sporta.

Državna nagrada dodjeljuje se u obliku medalje s likom Franje Bučara, posebne diplome i novčane nagrade. Medalja je rad akademskog kipara Koste Angelija Radovanija. Na licu nosi reljefni portret Franje Bučara, a na naličju nosi grb Republike Hrvatske i natpis Nagrada "Franjo Bučar" ispod kojeg je pet olimpijskih krugova. Pozlaćena medalja dodjeljuje se nagrađenima za životno djelo, a posrebrena dobitnicima godišnje nagrade. Diploma je u crnom kožnom ovitku, na koricama je utisnut grb Republike Hrvatske i natpis Državna nagrada za sport "Franjo Bučar" žuto-zlatnom bojom, a za nagrađene za životno djelo sadrži dodatak "životno djelo". Tekst diplome odgovara vrsti nagrade. Na diplomi je suhi žig Državne nagrade i potpis predsjednika Odbora.

Državna nagrada dodjeljuje se za višegodišnje uspješno djelovanje u sportu, osvajanje olimpijske medalje, iznimno znanstveno, stručno i pedagoško ostvarenje ili sportsko dostignuće.

Odluku o dodjeli Državne nagrade donosi Odbor Državne nagrade za sport "Franjo Bučar".

Odbor objavljuje imena nagrađenih i svečano dodjeljuje Državnu nagradu 25. studenoga prigodom godišnjice rođenja Franje Bučara.