Dan bez kupovine
Autor: VESELA KODŽOMAN BARAĆ, 28. 11. 2014.

Danas slavimo svjetski dan nekupovanjaDan bez kupovine je međunarodni dan prosvjeda protiv konzumerizma čiji učinci mogu biti dalekosežni i s trajnim posljedicama na okoliš i ljude. Pokrenuo ga je umjetnik Ted Dave u Vancouveru. Prvi Dan bez kupovine je organiziran u Meksiku u rujnu 1992. godine kao prosvjed protiv ekstremnog komzumerizma. Već 1997. godine obilježavanje ovog dana je premješteno na petak nakon američkog Dana zahvalnosti. Taj petak se naziva i „crni petak“ i jedan je od najužurbanijih dana za kupovinu u Sjedinjenim američkim državama. Danas se ovaj dan obilježava u 65 država među kojima su Velika Britanija, Izrael, Austrija, Njemački, Novi Zeland, Japan, Nizozemska, Francuska, Norveška i brojne druge.

Bombardirani zamamnim reklamama, koje direktno sugeriraju na kupnju, redovito budeći potrebu za najčešće nepotrebnim stvarima, društvo se pomalo pretvara u zajednicu nezahvalnih pojedinaca, koji zaboravljaju odavno utvrđenu činjenicu kako su one najljepše stvari zapravo besplatne.

S obzirom da su u tim okolnostima ljudi zaboravili što i zašto kupuju te kako tolike gomile otpada utječu na okoliš, u Europi, ali i mnogim drugim zemljama širom svijeta na današnji se dan obilježava Međunarodni dan nekupovanja.

Taj dan na neki način predstavlja detoksikaciju od nerazumne potrošnje, ali kao slika u negativu obilježava i nadolazeće predblagdansko “divljanje” po trgovinama, kad se većina ljudi žrtvuje agresivnim promidžbenima porukama doslovce otupjevši pred promišljanjem je li nešto zaista potrebno. Vrijeme je to kad malo tko razmišlja o izrabljivanju radne snage te ne shvaća kako se šopingholizmom produbljuje jaz između bogatih i siromašnih zemalja.

Svjetski antišoperi ističu kako nije bit u tome da posve prestanemo kupovati, nego da razmišljamo kritički i ne popuštamo marketinškom pritisku i pranju mozga. Također, poziva se na davanje prednosti ekološkim proizvodima i ljudskosti.

Današnji uzorak ponašanja, radi više – zarađuj više – kupuj više, nije prihvatljiv, jer se na taj način sebično zanemaruju problemi koje on uzrokuje.

Samo je jedan način da izbjegnemo izrazito negativne posljedice za naš planet – moramo početi konzumirati mnogo manje, jer danas trošimo brzinom većom od one koja je Zemlji potrebna da obnovi svoja prirodna bogatstva, stoji u njihovu priopćenju.

STAVI I TI PAUZU NA TROŠENJE!