preskoči na sadržaj

Osnovna škola fra Pavla Vučkovića Sinj

Login
KNJIŽNIČNI KATALOG

 

KLIKOM NA SLIKU PRETRAŽUJETE KATALOG I TRAŽITE KNJIGE

 

 


 

 

DIGITALNI ŠKOLSKI LIST "POD KAMIČKOM"
Priloženi dokumenti:
Pod kamickom 2022.-2023..pdf

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 10. 2013.

Ukupno: 28234
Ovaj mjesec: 346
Ovaj tjedan: 30
Danas: 30
Godišnji plan i program/Kurikulum

 

EKO-ŠKOLA

Naša škola je i dio
međunarodnog projekta
Eko-škola.
Međunarodne Eko- škole
su program osmišljen za provedbu
smjernica odgoja i obrazovanja
za okoliš na razini čitavih škola.
 
 
Reci NE nasilju!!!

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Poznate tražilice

Časopisi

 

Mudre misli

  

 
CARNET WEBMAIL

Korisni linkovi


Školsko zvono
 
Jutarnja smjena
 
Sat Početak sata Kraj sata
1. 8,00 8,45
2. 8,50 9,35
3. 9,40 10,25
  Veliki odmor
4. 10,45 11,30
5. 11,35 12,20
6. 12,25 13,10
 
       
Zbornica

Hrvatski obrazovni portal za

učitelje razredne nastave

 

PRIJAVA NA STRUČNE SKUPOVE

Za djecu i obitelj

Online rječnik

 

           KLIKNI ME

Sinju grade...

Video razglednica Sinja

 

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Vijesti iz medija
Autor: VESELA KODŽOMAN BARAĆ, 17. 11. 2014.

Počinje Festival o pravima djece: maleni imaju pravo biti nesputani i ravnopravni

Festival o pravima djece, koji već šest godina promiče dječja prava i raspravlja o aktualnim temama vezanima uz djecu i odrastanje otvara se večeras u 19 sati u Zagrebu.

Ove je godine tema nasilje nad djecom, a Festival će trajati čak pet dana i održavati se istovremeno u Zagrebu - gradu domaćinu, Splitu - gradu partneru, te osam drugih hrvatskih gradova - Dubrovniku, Varaždinu, Osijeku, Slavonskome Brodu, Rijeci, Šibeniku, Zadru i Vukovaru.

Tijekom festivala, prikazat će se brojni filmski naslovi djece iz Hrvatske i cijeloga svijeta, a govore o dječjim pravima govore upravo kroz objektiv djece. Ulaz na sve projekcije je besplatan.

Program u Splitu svečano će se otvoriti u srijedu, 19. studenoga, no već je započeo rad filmskih radionica u Gradskoj knjižnici Marka Marulića te je otvorena izložba “Djetinjstvo u Hrvatskoj - tri priče i poplave” u Centru Joker.


Otvaranje Festivala u Zagrebu započinje danas u Kinu Tuškanac. Ove godine Bosna i Hercegovina je zemlja partner te će se na otvaranju prikazati kratki filmovi djece iz BiH s radionice One minute Junior Movies te kratki filmovi djece s UNICEF-ovih radionica o prevenciji nasilja iz Hrvatske, nakon čega će se održati projekcija nagrađivanog dječjeg filma “Natjecanje - Uspon do zvijezda” (eng. The Contest - To the Stars and back) danskog redatelja Martina Miehe-Renarda. Radi se o filmu koji tematizira pitanje zlostavljanja djece u okruženjima različitih religija i etničkih skupina. Film je prikazan na ovogodišnjim revijama Berlin International Film Festivala te Festivala dječjeg filma u Torontu.

Projekcije filmova u drugih osam hrvatskih gradova održat će se u četvrtak i petak, 20. i 21. studenoga.

Tatjana Aćimović, umjetnička direktorica Festivala o pravima djece, dugogodišnja donatorica UNICEF-a i članica Europske filmske akademije, zajedno s Uredom UNICEF-a i Hrvatskim filmskim savezom predvodi Festivalski tim koji organizira prvi Filmski festival o pravima djeteta.

Predstavlja nam raspored festivalskih događanja, s naglaskom na Split.

Odgovornost društva

- Posebno treba obratiti pozornost na večernje projekcije u “Karamanu”, tri sjajna igrana filma, sva tri su međunarodna uspješna ostvarenja koja svakako treba pogledati; 20. studenog to je film “Contest”, 21. “Violet” i 22. “Blackbird”, a sve projekcije su u 20 sati.

Poruka osnovnim školama: ako se još nisu prijavili, mogu to učiniti za besplatnu projekciju filmova iz stvaralaštva djece 20. studenoga, koja će biti u “Cinestaru” u 12 sati. Za srednje škole: projekcija filmova iz stvaralaštva mladih je 21. studenoga.

Cijelo vrijeme, od 17. do 22. studenoga, u “Jokeru” traje prekrasna izložba fotografija “Djetinjstvo u Hrvatskoj: tri priče i poplave” – najavljuje umjetnička direktorica festivala, koja od Splita kao ovogodišnjeg grada domaćina očekuje puno.

- Puno škola je potvrdilo svoje dolaske na projekcije, a jednako tako očekujem da će odrasla publika pokazati interes za filmove odraslih autora. Ako imate oštećenje vida ili sluha, filmovi su prilagođeni i dostupni svima, za slijepe i slabovidne svaki film ima snimljenu naraciju, svaki film ima standardizirani titl za gluhe i nagluhe osobe. Sve projekcije su besplatne. Dostupnost nam je vrlo važna, krucijalna.
 

Biti dostupni

Cilj nam je, prije svega, biti festival dostupan svima. A ono na što posebno ove godine Festival skreće pozornost jest nasilje među i nad djecom.

Odgovornost cijeloga društva je učiti, djelovati i podržavati pozitivne prakse i rješenja. I nipošto ne ignorirati, jer događa se tu “ispred našeg nosa”, kako kaže i podnaslov našega ovogodišnjeg izdanja Festivala – ističe Aćimović, te dodaje kako ovogodišnje izdanje Festivala ima tri domaćice, Brunu Bebić, Bojanu Gregorić Vejzović i Zanu Marjanović.

  -Dva su grada (Split, Zagreb) i jedna zemlja partner (BiH). Prije svega sve tri su sjajne umjetnice, imaju važne karijere u kazalištu i na filmu, i sve tri su savjesne, odgovorne i aktivne u području zaštite i zagovaranja dječjih prava. A omiljene su i kod publike, vole ih djeca - kazuje Aćimović.
 

Od zanemarenosti do ignoriranja

– Velika mi je čast i istodobno radost i odgovornost biti na bilo koji način uključena u pokret za prava djece, pogotovo na području koje je i moja profesija, a to je filmsko stvaralaštvo. Čini mi se da tu mogu sudjelovati i konkretno, ne samo prezentiranjem i podrškom.

To za mene znači (a radim, među ostalim, i s mladima, koji su ponekad još napola djeca) stalno i svakodnevno osvještavanje poštovanja i prostora koji su im potrebni da bi se osjećali nesputano i ravnopravno, i na takvu svjesnost javno i privatno potaknuti i druge. Uživat ću u gledanju filmova i pokušati biti otvorena prema njihovoj poruci – rekla nam je Bruna Bebić.

– Festival je prije svega ponovno skretanje pažnje javnosti na to da u današnje vrijeme iznimnih civilizacijskih vrijednosti i tehnološkog napretka, iz raznoraznih razloga još uvijek stradavaju djeca. Od toga da su gladna, bolesna bez medicinske pomoći, ugrožena ratom, prodavana, silovana, u obitelji zlostavljana, pa sve do zanemarenosti i ignoriranja njihovih stvarnih potreba u materijalnom blagostanju.

Ovo je prilika da se to napravi na najbolji mogući način, pozitivno, bez optužbi i papirnatog ponavljanja problema, na što smo već oguglali. Festival slavi dječji potencijal, daje priliku i prostor dječjem izrazu, jednostavnom, direktnom i iskrenom, daje priliku istini u dječjem pogledu, kreativnom bogatstvu i jasnoći. Možda nas to zaustavi na trenutak u našim “odraslim” igrama i otvori put razumijevanju da istina ima više, a ono što nam se čini važno nije uvijek i najvažnije – zaključila je Bebić.

Zašto doći na Filmski festival o pravima djece?

1. Što posjetitelji mogu očekivati na prvom Filmskom festivalu o pravima djece?


Filmove koje imaju rijetko priliku vidjeti. Srećom dokumentarni film sve više dobiva zasluženu poziciju, u smislu da i gledatelj i filmski autor i profesionalac u filmskoj industriji, shvaćaju da posebno dokumentarac daje životu priliku da se predstavi na najdirektniji, otvoren i ogoljen način, a opet s važnim autorskim pečatom. Ovi filmovi koji se bave životom djece odnosno istražuju i ukazuju na to u kojoj mjeri se primjenjuju prava djece, dirnut će ih na poseban način. U svakom će naučiti nešto što nisu prije znali, ili će im ukazati koliko je važno u životu djeteta nešto ćega prije nisu bili svjesni. Vidjet će filmove koji nose u sebi i ljudsku i autorsku kvalitetu, vidjet će filmove koji potiču osobnu odgovornost.

2. Što biste preporučili iz programa mladima - studentima i srednjoškolcima?


Premda bih rado da što veći broj odraslih, poslovno aktivnih ljudi, roditelja naročito, te ljudi koji mogu odmah sada utjecati na promjene u društvu, sjede u dvorani i vide sve ove filmove... najodanija, i meni osobna najdraža, filmska publika, srednjoškolci i studenti, vjerujem, bit će najveća skupina gledatelja. Preporučila bih im da vide čim više filmova. Ja sam u tim godinama bila jako sretna kada bih otkrila neki film koji nije nagrađivan ili će biti nagrađen za svoju kvalitetu tek negdje kasnije. Tako sam se osjećala kad bih na nekom festivalu vidjela neki neovisni američki film koji nikada nije doživio sudbinu distribucije A Hollywoodskog filma i došao u većinu europskih kina. Shvatila bih to kao neko svoje osobno otkriće. Pozivam ih da otkrivaju, filmove, i sebe, što je još važnije. Preporučila bih im i sve filmove djece i mladih, bit će im interesatno vidjeti o čemu su mladi autori htjeli progovoriti danas u Hrvatskoj.

3. Festival podržavaju vodeći hrvatski glumci i redatelji - koja je njihova uloga?


Prvo, festival je podržao i priključio nam se kao domaćin 1. izdanja festivala, jedan od najznačajnijih filmskih glumaca regije, koji isto tako ima veliko iskustvo u radu s djecom, Leon Lučev. Što se tiče podrške hrvatskih filmskih glumaca, sretni smo da su se odazvali i priključuju se na način da svaki film najave jedan ili dva glumca, svatko je dobio svoj film koji će predstaviti da ga vidi i najavit će ga na vrlo osoban način, uvest će ga kroz svoje dojmove, osjećaje i stav prema samome filmu i njegovom sadržaju. Što se tiče filmskih redatelja, želja nam je okupiti priznate hrvatske filmske redatelje, naročito one koji su stvarali zadnjih godina, s djecom i mladima čije ćemo filmove vidjeti zadnji dan. Važno nam je bilo dati priliku i djeci mladima ne samo da prikažu svoje radove nego i da im osiguramo priliku za dijalog sa starijim kolegama. Osobno se jako veselim ovim susretima.

Tatjana Aćimović

 

http://www.slobodnadalmacija.hr

http://www.index.hr/

http://www.unicef.hr





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju