Hrvatsko debatno društvo
Autor: VESELA KODŽOMAN BARAĆ, 5. 11. 2014.

Hrvatsko debatno društvo okuplja mrežu od 90 debatnih klubova koji djeluju u školama diljem cijele Hrvatske. Učenici, vođeni certificiranim voditeljima debatnih klubova, okupljaju se jednom tjedno te provode plan i program debate.

S obzirom da je debatni kurikulum potvrđen od strane Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta kao „poželjan projekt edukacije mladih“ te uvršten u Vremenik natjecanja osnovnih i srednjih škola pri Agenciji za odgoj i obrazovanje, Hrvatsko debatno društvo poziva nastavnike zainteresirane za debatu da se jave  radi ostvarivanja buduće suradnje.

Radionice za nastavnike i stručne suradnike koji rade u školama pružaju mogućnost osposobljavanja za vođenje debanog kluba na OŠ i SŠ razini te usavršavanje već educiranih voditelja klubova. Modularni pristup edukaciji osigurava laganu prilagodljivost radionica i seminara potrebama korisnika.

Pregled dva osnovna seminara za voidtelje klubova:

1. Osnovni seminar za voditelje debatnog kluba

Osnovni seminar je predviđen za polaznike bez  iskustva ili sa kratkotrajnim iskustvom u debati.  Polaznici će proći kroz intenzivnu edukaciju usmjerenu osposobljavanju za voditelja debatnog kluba i održavanja debate kao vannastavne aktivnosti u školi. Edukacija uključuje treninge podijeljene u tri cjeline: debata, politička filozofija i metoda nastave debate. Usvajanjem ovih cjelina polaznici će steći znanja i vještine potrebne za vođenje debatnog kluba, sudjelovanje na debatnim turnirima u organizaciji HDD te sudjelovanju u debatnim natjecanjima u organizaciji HDD-a i Agencije za odgoj i obrazovanje.

Moduli: Osnove debate, KP debatni format, Vođenje debatnog kluba, Metodika debate, Osnove suđenja, Osnove socijalne i političke filozofije

Po uspješnom završetku seminara polaznici stječu certifikat voditelja debatnog kluba.

2. Napredni seminar za voditelje debatnog kluba

Naredni seminar je predviđen polaznicima sa iskustvom u radu sa debatnim klubovima. Ovaj program obuhvaća edukaciju o naprednim tehnikama razvoja argumentacije i kritičkog mišljenja, elementima suđenja debate, treniranja debatnih timova,  napredne debatne tehnike i vježbe te upoznavanje sa novim formatima debate.

Moduli: Napredna analiza debate, Suđenje debate, Dodatne tehnike rasrpave za debatni klub, WS debatni format

Uspješnim završetkom edukacije polaznici automatski stječu status certificiranog debatnog suca te znanja i vještine potrebne za rad sa naprednim učenicama i učenicima unutar debatnog kluba.

Više o debatnom programu na stranicama Hrvatskog debatnog društva.

www.hdd.hr