Svjetski dan hrane - svako 6. dijete je gladno
Autor: VESELA KODŽOMAN BARAĆ, 16. 10. 2014.

Taj je dan prvi put obilježen 1981. godine. Od te godine nadalje za svaki Svjetski dan hrane određuje se posebna tema te se vezano uz  nju provode različite aktivnosti kojima se nastoje ostvariti zacrtani ciljevi.

U studenome 2013. godine na svečanoj sjednici  UN-a u New Yorku, 2014. godina proglašena je godinom obiteljske poljoprivrede, a povezano s time određena je i tema Svjetskog dana hrane 2014. godine: Family Farming: „Feeding the world, caring for the earth.

Navedenom temom nastoji se staviti fokus važnost malih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u iskorjenjivanju gladi i siromaštva te održavanju pravilne raspodjele hrane u svijetu kao i na njihovu ulogu u poboljšanju mjesta stanovanja, pravilnom gospodarenju prirodnim izvorima te očuvanju okoliša.

Neuhranjenost, u svim  oblicima, i dalje je glavna prepreka ekonomskom razvoju - tvrde stručnjaci.

U svijetu je previše i gladnih i gojaznih, što pokazuje ekonomsko raslojavanje čovječasntva.  Neuhranjenost i gojaznost  javljaju se kada prehrana neke osobe sadrži premalo ili previše "nutrijenata".  Pomanjkanje "mikronutrijenata" ili "skrivena glad" pogađa oko dvije milijarde ljudi. Istovremeno, gojaznost  pogađa  pola milijarde odraslih.

Navodi se kako je broj osoba koje ishranom unose nedovoljne količine vitamina i minerala duplo veći od broja osoba koje nemaju dovoljne količine hrane. Podaci govore da "prikrivena glad" uzrokuje umiranje 1,1 milijuna djece godišnje.

Glad ili dugotrajna nedovoljna ishrana uzrokuje ozbiljne kronične bolesti, povećava rizik od smrti i utječe na rast  nezaraznih bolesti.

Gladno svako šesto dijete .

Tim je osobama uskraćeno pravo na odgovarajuću prehranu kao jedno od osnovnih ljudskih prava. To se ne bi smjelo događati jer se na svijetu proizvodi dovoljno hrane za svaku osobu.

U Hrvatskoj se također obilježava Svjetski dan hrane, stoga drage učenice i učenici naše škole, dajte i vi svoj obol današnjem danu, te se okrenite oko sebe i širom otvorite oči. Negdje u vašoj  blizini jedno je djete gladno.

POMOGNITE MU!

Na taj način obilježite  16. 10. Svjetski dan hrane  i  17. 10.   Međunarodni dan borbe za iskorjenjivanje siromaštva.