MEĐUNARODNI DAN DJETETA
Autor: VESELA KODŽOMAN BARAĆ, 2. 10. 2014.

UN svake godine obilježava Dan djeteta, radi boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece.

Djeca su najosjetljivija skupina koja treba zaštitu, a čovječanstvo duguje djeci najbolje što ima.

Međunarodni dan djece obilježava se u cijelom svijetu na različite načine, ali i na različite datume (3. listopad – Međunarodni dan djeteta; 10. studeni – Svjetski dan mladeži; 20. studeni – Svjetski dan djece; 4. lipanj – Međunarodni dan nevine djece – žrtava agresije ) s posebno osmišljenim sadržajima i aktivnostima te s naglaskom na razumijevanju među djecom, njihovom prijateljstvu i suradnji.

Povodom Međunarodnog dana djece OŠ fra Pavla Vučkovića upućuje iskrene čestitke najmlađim članovima našeg društva.

Dječji tjedan je tradicionalno međunarodno događanje koje se u Hrvatskoj održava svake godine u prvom punom tjednu listopada već 60 godina, s ciljem usmjeriti pozornost odraslih na potrebe i prava djeteta, posebice položaj djeteta u zajednici u kojoj živi, raste i razvija se.

Vijeće za djecu RH i Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti 2010. godine je i službeno proglasilo ponedjeljak u prvom punom tjednu mjeseca listopada Međunarodnim danom djeteta.

Trajni ciljevi Dječjeg tjedna:
– usmjeriti pozornost najšire javnosti prema pravima, potrebama i mjestu djece u društvenoj zajednici
– organizirati posebno i prigodno odabrane igre, priredbe i stvaralačke aktivnosti djece i za djecu
– pokrenuti nove akcije od šireg značaja za razvoj i odgoj djece
– poticati volonterski i društveni i stručni rad odraslih s djecom, te aktivnu participaciju djece u aktivnostima lokalne zajednice i šire.

Međunarodni dan djece ujedno je i rođendan UN-ove konvencije o pravima djeteta.

U skladu s Konvencijom Ujedinjenih naroda osnovna dječja prava su;

- pravo na preživljavanje (hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard)

- razvojno pravo (razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet)

- pravo sudjelovanja (donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama)

- pravo zaštite od zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.

Konvencija o pravima djeteta propisuje da:

- Sva djeca i mladi imaju ista prava. Ni jedno dijete ne smije biti oštećeno zbog svog spola, boje kože, jezika ili religije;

- Djeca i mladi imaju pravo na najveću moguću mjeru zdravstvene zaštite te zdravstvene preventive i medicinske njege;

- Djeca i mladi imaju pravo na besplatno osnovno obrazovanje. Jednako tako mora im se  osigurati posjet školama koje bi ih mogle     dalje obrazovati;

- Djeca i mladi imaju pravo na odmor, slobodno vrijeme, igru i sudjelovanje u kulturnim i umjetničkim manifestacijama;

- Djeca i mladi imaju pravo na informiranje, slobodno izražavanje mišljenja i pravo da budu saslušani;

- Djeca i mladi imaju pravo na dobar odgoj. Njihovi roditelji ili skrbnici ne smiju primjenjivati silu ,a zlostavljanje je zabranjeno;

- Djeca i mladi imaju pravo primanja posebne pomoći i zaštite u ratu i izbjeglištvu;

- Djeca i mladi imaju pravo na zaštitu od rada kojim bi bili iskorišteni i od seksualnog zlostavljanja;

- Djeca i mladi imaju pravo na život sa svojim roditeljima, te kontakt s oba roditelja ukoliko oni žive razdvojeno;

- Djeca i mladi invalidi, imaju pravo na posebnu potporu kao i na aktivno sudjelovanje u društvenom životu.