preskoči na sadržaj

Osnovna škola fra Pavla Vučkovića Sinj

Login
KNJIŽNIČNI KATALOG

 

KLIKOM NA SLIKU PRETRAŽUJETE KATALOG I TRAŽITE KNJIGE

 

 


 

 

DIGITALNI ŠKOLSKI LIST "POD KAMIČKOM"
Priloženi dokumenti:
Pod kamickom 2022.-2023..pdf

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 10. 2013.

Ukupno: 28529
Ovaj mjesec: 641
Ovaj tjedan: 325
Danas: 75
Godišnji plan i program/Kurikulum

 

EKO-ŠKOLA

Naša škola je i dio
međunarodnog projekta
Eko-škola.
Međunarodne Eko- škole
su program osmišljen za provedbu
smjernica odgoja i obrazovanja
za okoliš na razini čitavih škola.
 
 
Reci NE nasilju!!!

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Poznate tražilice

Časopisi

 

Mudre misli

  

 
CARNET WEBMAIL

Korisni linkovi


Školsko zvono
 
Jutarnja smjena
 
Sat Početak sata Kraj sata
1. 8,00 8,45
2. 8,50 9,35
3. 9,40 10,25
  Veliki odmor
4. 10,45 11,30
5. 11,35 12,20
6. 12,25 13,10
 
       
Zbornica

Hrvatski obrazovni portal za

učitelje razredne nastave

 

PRIJAVA NA STRUČNE SKUPOVE

Za djecu i obitelj

Online rječnik

 

           KLIKNI ME

Sinju grade...

Video razglednica Sinja

 

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
USPJEH NA ŽUPANIJSKOJ SMOTRI LIDRANO
Autor: HELENA BUDIMIR, 13. 4. 2021.

Novinarski rad, intervju Volontiranje u doba koronavirusa naše učenice Josipe Paštar, 8.r. predložen je za državnu smotru LiDraNo. Nažalost, nije pozvana na završnu smotru, ali sretni smo što naši učenici sudjeluju na županijskoj smotri u kategoriji novinarskih radova i županijsko stručno povjerenstvo ih predlaže za državnu smotru. Nadamo se da će ovaj uspjeh potaknuti naše kreativne učenike na nove novinarske radove. Objavljujemo Josipin rad (rad se nalazi pod OPŠIRNIJE) intervju s učiteljem i volonterom Filipom Ratkovićem.

 


Intervju s Filipom Ratkovićem, učiteljem i volonterom

Volontiranje u doba koronavirusa

U vrijeme pandemije koronavirusa ograničena su druženja i život nam se odvija na udaljenosti. Našu zemlju pogodio je i razoran potres. Svakodnevica nam je ispunjena neizvjesnošću. U takvim okolnostima ljudima pomažu volonteri i humanitarne udruge. U gradu Sinju pri Gradskom društvu Crvenog križa postoji Interventni tim za katastrofe koji vodi učitelj razredne nastave Filip Ratković kao osposobljeni voditelj. O volontiranju u doba pandemije razgovarali smo s učiteljem nakon njegove aktivnosti u Sisačko-moslavačkoj županiji. 

                                                                                                             

  6. 1. 2021. učitelj Filip Ratković u Petrinji: Naš se narod znao oduprijeti svakoj sili pa će i ovoj prirodnoj, foto: Filip Ratković
 

Učitelju Ratkoviću, kada ste i gdje počeli volontirati? Zašto ste se odlučili pomagati ljudima?

- Počeo sam volontirati nakon Domovinskog rata, 1996. godine, u Gradskom društvu Crvenog križa u Sinju. Odlučio sam  pomagati drugima jer je to nešto najljepše što svaka osoba može učiniti za druge ljude.

Koje su sve Vaše volonterske aktivnosti i  koju biste izdvojili?

- Moje volonterske aktivnosti su članstvo u Interventnom timu za katastrofe u Gradskom društvu Crvenog križa Sinj. Prošao sam desetke seminara i tečajeva obuke za ponašanje i djelovanje u kriznim situacijama ugroze kao što su požari, potresi, poplave, snježne nepogode, kemijsko i biološko djelovanje. Najzanimljivije mi je spašavanje u poplavama jer sam bio ronilac u mladosti i  iskusan sam plivač.

Izazovi volontiranja

Ispričajte nam neki zanimljiv događaj koji ste doživjeli tijekom volontiranja?

- Najzanimljivije mi je bilo spašavanje i pomaganje u snježnom nevremenu koje je zahvatilo naš kraj 2012. godine. Tada smo najviše djelovali na prostoru sela Otišić gdje smo dostavljali hranu i lijekove za ugroženo malobrojno stanovništvo u zabačenim zaseocima gdje smo se ponegdje satima probijali do snijegom zametenih kuća i ljudi. Također, mogu istaknuti i pomaganje u Gunji kada je u Rajevu Selu pukao nasip na rijeci Savi i poplavio desetak naselja u okolici. Naš je Interventni tim iz Splitsko-dalmatinske županije bio među prvima koji su došli pomagati. Tada smo kao volonteri Crvenog križa radili na dostavi aparata za isušivanje, dezinfekciji bunara, dostavi hrane i lijekova, a u više navrata  spašavali smo ljude i stoku.

Jeste li imali neko negativno iskustvo u svom dugogodišnjem radu?

- Negativno iskustvo nisam imao jer me iskustvo naučilo kako postupati i prići ljudima koji su nekontroliranog ponašanja ili su u stanju šoka tako da su nama u timu te situacije normalne.

Krajem 2020. godine Republiku Hrvatsku je pogodio razoran potres koji je najveće posljedice ostavio na Petrinju, Sisak i Glinu. Vi ste,  kao dio Interventnog tima Splitsko-dalmatinske županije, s još dvojicom sugrađana bili na mjestu događaja. Na koji ste način  obavljali svoje aktivnosti?

- Potres na Banovini je, nažalost, učinio veliku materijalnu i drugu štetu. Materijalna šteta će se brzo popraviti dok će psihološke posljedice  ostaviti veliki trag na ljudima i djeci. Naš se narod znao oduprijeti svakoj sili pa će i ovoj prirodnoj. S dvojicom svojih prijatelja bio sam u sastavu Županijskog interventnog tima gdje smo drugi dan nakon razornog potresa pomagali unesrećenima na sve načine. Primarni zadatak Crvenog križa je dostava hrane, vode i lijekova stanovništvu, no mi smo radili i mnoge druge poslove, čišćenje dvorišta i ulica, popravljanje privremenih skloništa za ljude, izvlačenje hrane za stoku i mnoge druge aktivnosti.

Dugi niz godina pomažete u Crvenom križu, Foto-video udruzi Sinj i veteranima 126. brigade, uz to vodite i izviđače. Jeste li ikada bili nagrađeni za svoj rad?

- Za svoj rad, koji je isključivo volonterski, u svim udrugama u kojima sam djelovao ili još djelujem dobio sam jako puno priznanja od kojih ističem osobnu Nagradu grada Sinja i Nagradu Hrvatske zajednice tehničke kulture.

Radite u osnovnoj školi. Kako učenicima prenosite svoju ljubav prema volontiranju i zaštiti svog zavičaja? 

- Sve što činim radim sa srcem i moji učenici koji me prate to vide i mnogi kreću mojim stopama na što sam posebno ponosan. Dobro se dobrim vraća. Posebno ističem rad na polju ekologije gdje sam sa svojim izviđačima locirao desetke divljih deponija na prostoru Cetinskog kraja. Iz rijeke Cetine smo izvadili tone otpada koji su neodgovorni pojedinci bacili u našu krašku ljepoticu i hraniteljicu.

Čvrsti  i odgovorni

Sudjelovali ste u Domovinskom ratu braneći svoju domovinu, danas sudjelujete u borbi protiv koronavirusa. U ratu su djeca bila uskraćena za bezbrižno djetinjstvo, a u ovo doba pandemije djeci je uskraćena igra i druženje. Što mislite kako se  učenici nose s pandemijom? 

- Domovinski rat je posebna priča u kojoj sam sudjelovao i dao svoj doprinos u oslobađanju i stvaranju suverene i neovisne države. Trenutno sam tajnik udruge Veterani 126. brigade Sinj koja njeguje tradiciju hrvatskih branitelja. Širimo svoje iskustvo i spoznaje na mlade generacije na način da se ne zaboravi istina i značaj Domovinskog rata kao i tisuće poginulih hrvatskih branitelja koji su svoje živote ugradili u temelje hrvatske države. Vrijeme korone nam je zaustavilo normalno življenje, posebno djeci. Sve je nešto „novo normalno“, ali, nažalost, nije ni novo ni normalno. Čeka nas još puno izazova oko ove nesretne pandemije i svi trebamo biti čvrsti i odgovorni. Život je samo jedan i valja se brinuti za njega.

U čemu  pomaže  volontiranje?

- Volontiranje vam pomaže da budete uvijek s dragim ljudima i dijelite ista razmišljanja o pomaganju, ali danas živimo u okruženju gdje svi negdje žure i zatvaraju se u svoje probleme pa i volontiranje postaje izazov.

Što biste savjetovali mladim ljudima koji se žele baviti volontiranjem?

- Volontiranje znači pomagati drugima, a tako pomažete i sebi. Nema ništa ljepše kada osobi pružite ruku pomoći,  a ona vam uzvrati osmijehom ili suzom radosnicom. Mladi ljudi trebaju pokušati naći bilo koju udrugu koja ima cilj pomaganja drugima i vrlo brzo će shvatiti kako ih pomaganje ispunjava zadovoljstvom i srećom.

Učenica: Josipa Paštar, 8.r                                                                                Voditeljica: Helena Budimir





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju