« Travanj 2024 »

Naši učenici plasirali se na državnu razinu natjecanja "Čitanjem do zvijezda"
Autor: Matea Sučić, 18. 3. 2024.

U Osnovnoj školi kneza Trpimira u Kaštel Gomilici 1. ožujka održano je županijsko natjecanje „Čitanjem do zvijezda” u kojemu je u kategoriji kviza znanja sudjelovalo 98 učenika iz 25 osnovnih i 6 srednjih škola s područja Splitsko-dalmatinske županije. U velikoj županijskoj konkurenciji učenici naše škole ostvarili su izvanredan uspjeh i primili nagradu za osvojeno treće mjesto.

Budući da su postignutim rezultatom bili među najuspješnijim ekipama u Hrvatskoj, tim naše škole pozvan je na državno natjecanje koje će se održati u svibnju u Čakovcu. Školski tim koji se natjecao čine Ivan Cvitanušić (7. a), Dorian Vidić (7. a) i Katarina Galić (8. c). Mentorica im je učiteljica hrvatskoga jezika Matea Sučić.

Čitanjem do zvijezda” nacionalni je projekt za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja čiji je cilj razvijanje čitalačke pismenosti, sposobnosti analiziranja, prosuđivanja, zaključivanja, kritičkog promišljanja, ali i stjecanje znanja iz opće kulture. Verificiran je i ima pozitivno mišljenje Ministarstva znanosti i obrazovanja te Agencije za odgoj i obrazovanje koji su prepoznali važnost razvijanja čitateljskih navika i odgajanja kompetentnih čitatelja.

Ovogodišnji je zadatak bio pročitati tri književna djela – Trči... Ne čekaj me!” Bojane Meandžija, Moja baka je zmaj” Melite Rundek te Zeleni pas” Nade Mihelčić. Svaku je prijavljenu školu predstavljao tročlani tim koji je individualno odgovarao na pitanja kojima su pokazali poznavanje zadanih književnih djela izvan redovitih lektirnih naslova, informacijsku pismenost, čitalačku pismenost i čitanje s razumijevanjem te su se njihovi rezultati zbrojili u konačan rezultat škole.

Dok je županijsko povjerenstvo ispravljalo testove, učenici su mogli uživati u književnome susretu s autoricom Anom Pisac-Serezlija te su pritom razvili vrijedna prijateljstva s ostalim učenicima koji dijele s njima ljubav prema čitanju i književnosti.

Učenicima želimo puno uspjeha na nacionalnoj razini natjecanja te da uspješno brane boje naše škole!