« Travanj 2024 »

DAN RUŽIČASTIH MAJICA
Autor: Ana Bilčić, 28. 2. 2024.

Naša škola je u srijedu 28.veljače obilježila Dan ružičastih majica. Akcija borbe protiv nasilja je postala globalna nakon 2007.godine kada su srednjoškolca vršnjaci maltretirali jer je u školu došao u ružičastoj majici, a njegovi prijatelji su u znak potpore organizirali prosvjed te svi došli u školu u ružičastim majicama. Sabor je 2017.godine izglasao Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv protiv nasilja nad vršnjacima koji će se održavati svake zadnje srijede u veljači.

Dan ružičastih majica se održava diljem svijeta te smo i mi na svoj način odlučili obilježiti ga. Hodnike su ukrasili plakati učenika i nastavnika svih razreda. Upoznali su nas sa superherojima čija moć sprječava nasilje, pruža podršku žrtvi, nudi prijateljstvo i podiže samopouzdanje. Učenici su osmislili i čarobne proizvode koji mijenjaju svijest i uloge u krugu nasilja; žvakače gume koje nasilnicima daju moć empatije te napitak koji žrtvama nasilja daje vjeru u sebe, stav i mogućnost zaustavljanja nasilja. Izradili su stripove s prikazima različitih situacija u kojima se susrećemo s vrijeđanjem, izoliranjem, udaranjem te načinima kako se s njima nositi. Ispisali su rječnike tolerancije brojnim porukama za prepoznavanje i zaustavljanje nasilja. Osmislili su i aplikaciju za žrtve nasilja Savjetko koja im pruža olakšanje kroz humor dekatastrofiziranjem, demistificiranjem i jačanjem samopouzdanja. Naši drugaši su čak otpjevali „Ne rugaj se“ i poslali snažnu poruku o prihvaćanju različitosti koje nas čine predivnima i posebnima.

A svi zajedno smo borbu protiv nasilja učinili vidljivom ružičastim majicama koje smo ponosno nosili. Također smo neizmjerno ponosni i zahvalni svakom učeniku, nastavniku, nastavnici, učitelju i učiteljici na trudu, mašti, radu i idejama! Nadamo se da smo ovakvim progovaranjem podigli svijest o nasilju i ojačali vlastite kapacitete za borbu protiv istog.