Ove je školske godine u našoj školi, uz velik entuzijazam i interes učenika i djelatnika, nakon što je prošle godine osnovana, s aktivnim radom započela učenička zadruga Majčina dušica. U zajedništvu učenika i djelatnika škole cilj je u izvannastavnoj aktivnosti stvarati proizvode koji će njegovati tradiciju i kulturno naslijeđe našega kraja te pritom pridonijeti razvoju učeničkih vještina – radnih i ekoloških navika, odgovornosti, strpljivosti, timskog rada, umijeća komunikacije, kreativnog mišljenja, poduzetničkih vještina, ali i razvoju partnerskih odnosa između obitelji, škole i lokalne zajednice. U zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, kreativnost i stvaralaštvo, stječe se znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode, njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva. Učenici se profesionalno informiraju i usmjeravaju te se stvaraju preduvjeti za praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
Učenička zadruga Majčina dušica ima šest sekcija čiji su voditelji učitelji razredne i predmetne nastave te ravnatelj prof. Nikola Vučković. To su: Sekcija za uređenje školskog vrta (voditeljice: Matea Sučić i Katarina Vuković), Sekcija za proizvodnju biljnih pripravaka i čajeva (voditelji: Jasminka Munivrana i Nikola Vučković), Sekcija za izradu uporabnih predmeta i proizvoda od gline (voditeljica: Penka Miladinov), Sekcija za prikupljanje starih riceta i priča (voditeljice: Danja Milun i Matea Sučić), Sekcija za proizvodnju tradicionalnih proizvoda od žitarica (voditeljice: Tea Vukasović-Lončar i Katarina Vuković) te Sekcija za stvaranje zbirke autohtonih proizvoda (voditelj: Filip Ratković). Voditeljica je učeničke zadruge učiteljica hrvatskog jezika Matea Sučić.
Nakon svih potrebnih pripremnih radnji (donošenja plana i programa rada, uređenja učionice, nabavke materijala) prošlog je četvrtka održan radni sastanak ravnatelja škole prof. Nikole Vučkovića, voditelja sekcija i učenika koji su se učlanili u zadrugu na kojemu su dogovorene aktivnosti za nadolazeći period, a koje su prvenstveno vezane uz pripreme za provođenje Božićnoga sajma gdje će se prodavati prvi proizvodi nastali u okviru zadruge. Među ostalima, prikupljen je već pozamašan broj biljaka ljekovitih svojstava – šepurike, lipe, kadulje, mente, lovora, koprive – koje će nakon sušenja biti pogodne za pravljenje raznih biljnih pripravaka i čajeva. Zadruga trenutno broji 50-ak učenika i 15-ak djelatnika koji su predvodnici generacije koja će izdvojiti svoje vrijeme i energiju za projekt kojim će utrti stazu i budućim naraštajima. U rad zadruge pozvani su i svi vanjski čimbenici koji smatraju da mogu svojim idejama i vještinama pridonijeti boljitku škole i lokalne zajednice.
Učenik 5. razreda Josip Jagnjić izradio je logo zadruge koji objedinjuje njezin cjelokupni koncept i misao vodilju – alku kao simbol našega grada i majčinu dušicu kao simbol hrabrosti. Baš kao što je majčina dušica skromna i jedva zamjetna biljka koja nas intenzivnim mirisom i ljekovitošću podsjeća na vlastitu prisutnost te ima hrabrosti da uspije niknuti, rasti i opstati na svim terenima, tako je i ova zadruga simbol hrabrosti za započinjanje novoga i inspirativnoga projekta u našoj maloj zajednici što će svojim mirisom i kreativnošću utkati dah tradicije Cetinske krajine u naš zavičaj, ali i diljem Lijepe Naše.
Nadamo se da će Majčina dušica privući velik broj ljudi koji žele podržati učenički rad, pridonijeti očuvanju tradicije i promociji našega kraja na manifestacijama diljem zemlje!