Tijekom ove 2024./2025. nastavne godine, učenici naše škole su sudjelovali u nekoliko informatičkih projekata.
Naša škola se upisala na europsku kartu škola koje sudjeluju u projektu EU Code Week – Europskom tjednu kodiranja (https://codeweek.eu/). To je društvena inicijativa kojom se slavi kreativnost, rješavanje problema i suradnja kroz programiranje te ostale tehnološke aktivnosti. Ideja je učiniti programiranje vidljivijim, pokazati mladima, odraslima i starijima kako programiranjem realizirati ideje, demistificirati te vještine i okupiti motivirane osobe kako bi učile. Tako su 25. listopada učenici 2.A razreda sudjelovali kroz blok-programiranje u vizualnom programskom jeziku Scratch. Učenici su usvojili osnovne koncepte programiranja kroz zabavne projektne aktivnosti što je u konačnici rezultiralo jednostavnom, ali funkcionalnom igrom samostalno kreiranom od strane onih najmlađih.
U studenom je uslijedio projekt Dabar – međunarodna inicijativa koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti (https://ucitelji.hr/dabar/). Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Ciljevi su promicanje računalnog razmišljanja i rješavanja problemskih zadataka, uz podizanje samopouzdanja učenika u matematičko-logičkoj domeni. U našoj školi, nakon internih kvalifikacija, glavno natjecanje je provedeno 15. studenoga te je sudjelovao po jedan učenik iz svakog razreda, uključivši one najmlađe pa sve do učenika osmih razreda. Svi učenici su vrijedno prionuli mozgalicama te su dobili digitalne značke. Dva učenika, Toni Perić (5.C) i Luka Đapić (6.A), su dobili posebnu značku jer su njihovi rezultati bili među 10 % najboljih rezultata u državi.
Krajem prvoga polugodišta, učenici 8. razreda su sudjelovali u Hour of Code – Satu kodiranja (https://hourofcode.com). To je svjetska inicijativa kojom se učenicima svih dobnih skupina nastoji približiti svijet programiranja kroz jednostavne i kratke aktivnosti. Cilj je potaknuti interes za računalne znanosti, razviti osnovne vještine programiranja i pokazati da svatko može naučiti osnove kodiranja. Sama aktivnost započela je inspirativnim video, nakon čega su učenici obavljali svoju aktivnost kodiranja. Tako su učenici kroz blokovsko programiranje kreirali vlastitu verziju popularne igre Flappy Bird.
Drugi dan, drugog tjedna, drugog mjeseca, to je ove godine bio 11. veljače. Dan na koji obilježavamo Dan sigurnijeg interneta (https://dansigurnijeginterneta.org). Cilj projekta je promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe digitalnih tehnologija i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Tako su učenici 6.C razreda na satu Informatike obilježili Dan sigurnijeg interneta kroz aktivnost Utrka kroz AI zamke, s ciljem razvoja svijesti o potencijalnim opasnostima umjetne inteligencije te poticanja razvoja kritičkog mišljenja. U prvom dijelu, učenici su raspravljali o umjetnoj inteligenciji kroz razne primjere s kojima se susreću u svakodnevnom životu. U glavnom dijelu aktivnosti, učenici su podjelom u grupe kroz suradnju pokušavali odgonetnuti jesu li dobivene fotografije i videozapisi stvarni ili ih je stvorila umjetna inteligencija. Osim toga, uslijedio je set pitanja i aktivnosti koji se odnose na temu lažnih informacija dobivenih putem umjetne inteligencije. Naši učenici su također sudjelovali u online kvizu s ostalim učenicima iz Republike Hrvatske, a koji je za neke od njih rezultirao s vrijednim nagradama.
Osim sudjelovanja u prethodno spomenutim projektima, naša škola i petu godinu sudjeluje u izvannastavnoj aktivnosti EDIT CodeSchool (https://digitalnadalmacija.hr/edit) koja je dio projekta Digitalne Dalmacije. Učenici se kroz tu aktivnost susreću s razvojem inteligentnih web aplikacija te u ovoj fazi vrijedno rade i pripremaju svoje projekte za EDIT konferenciju koja će se ove godine održati 26. travnja u Splitu.