2014-10-15 14:28:57

15. listopada - Međunarodni dan bijelog štapa

Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada. Tom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.

U Hrvatskoj se s obilježavanjem počelo 1996. godine.

Inicijativu za korištenje bijelog štapa, kao zaštitnog znaka slijepih osoba u prometu, dala je gospođica Guilly d’Herbmont, 15. listopada 1930. godine. No, tek nakon drugog svjetskog rata bijeli štap i to kao tzv. dugi bijeli štap, počinje se koristiti kao pomagalo za kretanje slijepih.

Bijeli štap je prometni zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, ali i pomagalo koje slijepima omogućuje samostalno kretanje na poznatom terenu.  On je produžena ruka slijepe osobe, sve  ostalo što je izvan dosega toga štapa velika je nepoznanica, ali i opasnost za osobu koja ne vidi.  Sljepoća je uvijek bila i bit će teška invalidnost te je stoga neophodno konstantno pratiti specifične potrebe i probleme slijepih.

Slijepe osobe često su, kažu, tretirane kao građani drugog reda, iako ih je u cijeloj Hrvatskoj ima 5500. U Hrvatskoj postoji i 350 gluhoslijepih osoba koji zbog dvostrukog oštećenja i vida imaju potrebu za podrškom u komunikaciji i kretanju.

Zahvaljujemo našim učenicima koji su sudjelovali u obilježavanju ovoga dana i donirali sredstva za ŽUPANIJSKU  UDRUGU  SLIJEPIH  SPLIT

Županijska udruga slijepih Split osnovana je 03. lipnja 1951., odkada djeluje na području Splitsko-dalmatinske županije, a sjedište joj je u Splitu. Udruga okuplja slijepe osobe radi ostvarivanja njihovih pojedinačnih i zajedničkih interesa, prava, zaštite slijepih i zadovoljavanja njihovih posebnih potreba. Udruga pomaže slijepima u rješavanju njihovih životnih problema kako bi pored invaliditeta sačuvali svoje dostojanstvo i svojim se radom afirmirali u društvu.

Cilj i osnovni sadržaj djelatnosti udruge je: unapređenje socijalno-zdravstvene zaštite slijepih osoba; praćenje i proučavanje cjelokupne problematike; zauzimanje za školovanje, profesionalnu orijentaciju, rehabilitaciju, zapošljavanje, prevenciju oštećenja vida, oporavak, rekreaciju i šport, organizacija društveno-kulturnog rata (pretplata na zvučne i brajeve časopise, zvučnu i brajevu knjižnicu, predavanja, izleti, hodočašće, domjenci uz državne i vjerske blagdane...), organizacija sekcija (Informatička, Keramička, Sekcija žena), opskrba tiflo-tehničkim pomagalima, te izrada očnih proteza po mjeri.

Udruga je članica Hrvatskog saveza slijepih, krovne Udruge slijepih u Hrvatskoj. Danas Udruga broji 520 članova što predstavlja malo više od jedne slijepe osobe na tisuću stanovnika (1,15 promila). Od tog broja njih 60% živi u gradu Splitu.


Osnovna škola fra Pavla Vučkovića Sinj